رییس‌کل بانک مرکزی: لازم باشد 100 صرافی دیگر را هم می‌بندیم

محمود بهمنی ـ رییس کل بانک مرکزی ـ در نشست اعضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که با موضوع ساماندهی صرافی‌های کشور برگزار شد، اظهار کرد: در بحث کنترل و ساماندهی صرافی‌ها به کمک نیروهای انتظامی نیاز داریم سابق صرافی‌ها از صنوف مجوز انجام امور ارزی را می گرفتند و مجوز ساماندهی صرافی‌ها به نیروهای انتظامی داده شده بود ولی مجلس این مجوز را در حال حاضر به بانک مرکزی داده است و بر این اساس فکر کردیم که برای آنکه عملکرد شفافی از صرافی‌ها داشته باشیم ساماندهی آنها را در دستور کار قرار بدهیم.

وی افزود: طبعا هر میزان قاچاقی که وارد کشور می شود در مقابل آن ارز از کشور خارج می شود ما می خواهیم که این مساله را شفاف‌سازی کنیم چرا که صرافی‌ها یکی از مبادی ورود و خروج ارز هستند.

بهمنی با اشاره به نصب نرم‌افزارهایی در صرافی‌ها به منظور کنترل عملیات‌ها اظهار کرد: با تعریف و طراحی این نرم‌افزارها در صرافی‌ها از این پس هر عملیاتی که انجام شود مورد ثبت قرار می گیرد البته ممکن است عده‌ای پنهانی عملیاتی انجام بدهند که ما اعلام می کنیم همان طور که 30 صرافی را بستیم لازم باشد 50 تا 100 صرافی دیگر را هم می بندیم.

رییس کل بانک مرکزی در عین حال با تاکید بر حمایت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بحث ساماندهی صرافی‌ها افزود: وقتی کالای قاچاق به کشور وارد می شود به تناسب آن ارز از کشور خارج می شود و به یک طریقی با ارز ارتباط پیدا می کند لذا در این جریان به قوه قضاییه، تعزیرات حکومتی و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی نیاز داریم و این مجموعه‌ها باید کمک کنند تا ستاد مبارزه با قاچاق از این مسیر به نحو شایسته عبور و فاصله‌ها را کم کند.

بهمنی در بخش دیگری از سخنان خود از اختصاص 37 درصد منابع بانکی به بخش تولید خبرداد و افزود: سیاستگزاری ما در بخش صنعت و تولید به این نحو بوده که 20 درصد منابع را به بخش کشاورزی، 25درصد را به بخش مسکن و تنها هشت تا 10 درصد را به حوزه واردات بخش بازرگانی اختصاص دادیم و محاسبه کردیم که اگر 30 هزارمیلیارد ریال صادرات داشته باشیم 8 درصد کل منابع ما 32 هزار میلیارد ریال می شود.

وی با تاکید بر ضرورت وجود سندیکای صرافی‌ها در کشور، گفت: صرافی‌ها باید یک سندیکای مجزا برای خود داشته باشند و در این چرخه اطلاعات خود را وارد کنند. در غیر این صورت با آنها برخورد می شود نباید مخفی کاری کرد و از پرداخت مالیات سرباز زد؛ پرداخت مالیات به اقتصاد کشور کمک می کند و کار پسندیده‌ای است.

رییس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به مجوز مجلس به بانک مرکزی برای ساماندهی صرافی‌های کشور ابراز امیدواری کرد:با همکاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مجموعه دستگاهها و وزارتخانه‌های ذیربط موضوع ساماندهی صرافی‌ها و شفاف‌سازی بازار ارز به نتیجه برسد.

سعید مرتضوی ـ رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ـ نیز در این نشست از آمادگی مجموعه ستاد برای هرگونه همکاری با بانک مرکزی و اولویت قرار دادن ضرورت‌ها و موارد مورد نظر بانک مرکزی خبر داد و تصریح کرد: در برهه حساس تحریم‌ها تلاش می کنیم تا از بروز آ‌سیب‌هایی که در حوزه قاچاق کالا و ارز به کشور وارد می شود، جلوگیری کنیم. منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 10 بازدید