تلاش دولت برای رساندن قیمت ارز به 1050 تومان

به گزارش سایت طلا به نقل از اکونیوز، سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصادی و دارایی گفت: بررسی های ما هنگام تدوین قانون برنامه پنجم توسعه حکایت از تعیین نرخ ارز حول و حوش 1050 تومان دارد، این رقم سبب حفظ قدرت رقابت در حوزه صادرات است.
وی با بیان آنکه نرخ هدف ما در مورد ارز نزدیک به همین نرخ فعلی است،افزود: این موضوع در زمینه شناور مدیریت شده می‌گنجد حالا یک درصد پایین تر و یا یک درصد بالاتر قابل پذیرش است اما در صورت افزایش فاصله به طور حتم بانک مرکزی در آن دخالت می‌کند.
حسینی با تأکید بر بهتر شدن بازار ارز و سکه نسبت به ماه های اولیه سال درباره علت انتقال ارائه آمار از بانک مرکزی به مرکز آمار ایران، اظهار داشت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه که سال گذشته ابلاغ شده در ماده 54 این قانون قید شده و در راستای ساماندهی، یکپارچگی و جلوگیری از موازی کاری مرجع رسمی تهیه و انتشار آمار از این پس مرکز آمار ایران خواهد بود.
سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: براساس قانون برنامه پنجم توسعه مرکز آمار ایران مکلف است در مدت یکسال استانداردهای لازم برای ارائه آمارها را فراهم کند تا دستگاه هایی که می‌خواهند در حوزه خودشان فعالیت کنند مطابق با آن استانداردها آمار را منتشر کنند.
حسینی افزود: بانک مرکزی که سالیان سال این کار را انجام می‌داده هم اکنون براساس قانون برنامه پنجم توسعه همچنان به وظیفه خود عمل می‌کند و اگر بخواهیم سابقه عملی را در این مورد ببینیم از سال 1307 تا سال 1338 آمارها توسط بانک ملی تهیه می‌شده که از سال 1338 به بعد این کار توسط بانک مرکزی انجام شده و از این پس براساس قانون برنامه پنجم توسعه توسط مرکز آمار ایران انجام می‌شود./م1 منبع: http://www.econews.ir

/ 0 نظر / 11 بازدید