ناگفته‌های خواندنی بهمنی از بازار ارز/ تحت فشار وشرایط خاص قرار گرفتیم

محمود بهمنی در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه با وجود اجرای سیاست یکسان سازی نرخ دلار توسط بانک مرکزی، اما هنوز نرخ دلار در بازار رسمی و آزاد با یکدیگر اختلاف دارد؟ گفت: منتظر نتیجه اجرای برنامه های ارزی خود در بازار هستیم، با این وجود می توانید در بازار مشاهده کنید که اختلاف قیمتی که در بازار ارز بین قیمت دولتی و آزاد که حدود 140 تا 150 تومان بود، هم اکنون بسیار کمتر شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با تمام ارزش افزوده ای که بر بانک مرکزی مترتب شده است، قیمت را مانند قیمتهای بازار سکه کنترل کردیم و همه موانع را از بین بردیم، افزود: ارز یک کالا است که مانند تمام کالاها با رشد قیمت مواجه می شود، ماسه، خاک، کودشیمیاییی با افزایش قیمت مواجه شده اند، پس چگونه یک ارز خارجی که یک کالا هم محسوب می شود، با کاهش قیمت مواجه شود.

وی از اجرای برنامه ای در بازار ارز خبرداد و با تاکید بر اینکه همانطور که قبلا اعلام کرده بودم، به قیمت مورد نظر در آینده ای نزدیک خواهیم رسید، یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی را از بین بردن شکاف قیمت دلار دولتی و آزاد و همچنین حذف واسطه ها اعلام کرد.

ارز را نمی توانستیم 10 تومان، 10 تومان گران کنیم

بهمنی با ابزار گلایه از انتقاداتی که به سیاست گذاری بانک مرکزی برای نرخ دلار از سوی تمام افراد انجام شد، تصریح کرد: پاسخ این انتقادات را به موقع خواهیم داد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در تمام دنیا براساس اصول علمی وقتی می خواهید قیمتی را مثلا 100 تومان افزایش دهید، آن را 10 تومان- 10 تومان در هر روز افزایش نمی دهند، زیرا متقاضیان این بازار با مشاهده این وضعیت که قیمتها در روز اول و دوم شروع به افزایش کرده است، به این بازار هجوم می آورند و شکاف قیمت بازار رسمی و غیر رسمی افزایش بیشتری پیدا کند و این کار در هیچ کجای دنیا انجام نمی شود.

مهار اسب سرکش

به گفته وی، در روند کاهشی حرکت بر اساس یک شیب ملایم لازم است، اما در روند افزایشی اگر واسطه ها دست بانک مرکزی را بخوانند، وارد این بازار می شوند، قیمت دلار مانند اسب سرکشی می‌ماند که اگر بداند به دنبالش هستید تا آن را بگیرید، فرار کرده و فاصله خود را با شما زیاد می کند، بنابراین باید ابزار این اسب سرکش را بگیریم و همراه با خود آن را آهسته به پائین بیاوریم.

بهمنی افزایش یک مرتبه قیمت دلار برای رسیدن به قیمت بازار و از بین بردن شکاف قیمتی را تنها راه ممکن عنوان و تصریح کرد: این مطالب را گذاشته بودم که یک روزی برای تمام دوستان و همکاران توضیح دهم.

شرایط فشار/ مهلت 3 روزه

وی گفت: در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست که از قبل اعلام کنند که قصد داریم قیمت ارز را 10 تومان، 10 تومان در هر روز افزایش دهیم و ظرف یک ماه این کار صورت می گیرد، در این زمان مشاهده می کردید که تقاضا چگونه افزایش می یابد!

رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: اگر زمانی که ما قیمت ارز را در بازار بالا بردیم، فقط 3 روز به ما مهلت می دادند، برنامه هایمان را اجرا می کردیم، اما ما را به شدت تحت فشار و شرایط خاص قرار دادند، اگر این زمان را به ما داده بودند، برای همیشه اختلاف قیمت از بین رفته بود.

چه کسانی بانک مرکزی را تحت فشار گذاشتند

وی در مورد افرادی که بانک مرکزی را برای عدم اجرای برنامه خود در بازار ارز تحت فشار گذاشتند، گفت: روزنامه ها را خاطرتان است، تمام دوستان و اقتصاددانانی که پیش از آن به ما می گفتند که چرا قیمت ارز را بالا نمی برید، مقاله نوشتند که چرا قیمت بالا رفته است؟ چرا قیمت کاهش نمی یابد؟ و بانک مرکزی را در شرایطی قرار دادند که اجازه انجام برنامه را ندادند، 3 روز وقت ندادند که نرخ ارز را یکسان کرده و به جای خود بازگردانیم.

بهمنی گفت: از من بعید است که با 42 سال سابقه خدمت و 29 سال سابقه کار دانشگاهی ، بدون اینکه کار کارشناسی برای اجرای این برنامه کرده باشم، دست به اجرای آن بزنم. این در حالی است که ما با سیستم بانکی و با همه هماهنگ کرده بودیم، منتهی همه عکس این مطلب را عنوان کردند و ما را در یک شرایط شکننده و فشار قرار دادند.

وی اظهارداشت: اگرچه این موارد را تحمل کردیم، اگر هر کاری که بکنند، حتی اگر واسطه ها بخواهند با این فشارها شرایطی را ایجاد کنند که از این فضا استفاده کنند، ما نخواهیم گذاشت. منبع: مهر

/ 0 نظر / 9 بازدید